Ztráta kreditní karty – krizové situace

Ztráta kreditní kartyZtráta kreditní karty bývá tou nejčastější příčinou potíží a zneužívání, se kterou se musí potýkat klienti bankovních domů. Nejedná se ale pouze o jedinou nepříjemnost a riziko, které musí bankovní klienti v souvislosti s používáním kreditní karty čelit.
Do první kategorie těchto kriminálních skutků patří operace kartou, která byla nalezena nebo ukradena. Poté se pachatel snaží vystupovat jako právoplatný majitel karty a pokouší se s ní platit v obchodech, kde není vyžadován PIN kód.

Ztráta kreditní karty by měla být ihned nahlášena a blokací by se mělo těmto pokusům účinně zabránit. Někdy dochází k zadržení karty prodavačem v obchodě, kdy se snaží vrátit kartu falešnou a dívá se při zadávání PINu na daná čísla. To je velmi nebezpečné riziko, proti kterému je třeba dbát zvýšenou pozornost. Další velmi nebezpečnou hrozbou, při níž ovšem není nutná ztráta kreditní karty je skimming. Dojde ke zkopírování údajů z magnetického pásku na jinou kartu. To je možné například v bankomatech na dovolené. Bankomaty v České republice (seznam bankomatů v České republice) jsou totiž opatřeny zelenou ochrannou vložkou, která zabraňuje vložení kopírovacího zařízení dovnitř bankomatu. Tohle riziko ale stále přetrvává například v restauracích, kdy si někdy číšník kartu odnáší daleko od stolu a majitel nemá přehled o operacích s ní. Tomu je vhodné se vyhnout všemi dostupnými prostředky a účastnit se transakce osobně, na což máme právo.

Vyskytly se také situace, kdy byla zneužitá osobní data a doklady použita na otevření účtu na jméno oběti. Pachatel pak mohl zadlužit oběť, která nic netuší až do doby, kdy jí přijde upomínka na závratnou sumu navýšenou o penále. Právě poslední uvedený případ je velmi těžce zjistitelný a lze mu zabránit snad jen včasným informováním Policie ČR o odcizení dokladů, čímž se částečně zbavujeme odpovědnosti za ztracené doklady a citlivé údaje.